Kika Tomáš Trio Mario Gabika

Košickí taekwondisti túžia po olympiáde

Vydané 27. 1. 2016 v Košický KORZÁR

Vznikli rok po tom, ako sa taekwondo začlenilo do širokej olympijskej rodiny, po premiére tohto bojového športu na 27. olympijských hrách v roku 2000 v Sydney. V súčasnosti patrí klub KORYO Taekwondo Košice medzi absolútnu slovenskú špičku. Vlani jeho pretekári dominovali na majstrovstvách republiky i v Slovenskom pohári.

KOŠICE. To sú len posledné úspechy tohto ambiciózneho klubu, na jeho vizitke svietia už štyri tituly z majstrovstiev Slovenska a rovnaký počet triumfov dosiahol aj v pohárovej súťaži, respektíve v slovenskej lige.

„Na majstrovstvách republiky, kde sa spočítavajú výsledky jednotlivcov, sme zvíťazili v celkovej klasifikácii v konkurencii pätnástich slovenských klubov, v slovenskej lige, ktorá má tri kolá a vlani to bola prvý raz aj medzinárodná súťaž, sme sa presadili nielen v domácej, ale aj v zahraničnej konkurencii,“ môže sa tréner Mário Švec pochváliť, že jeho mančaft je momentálne na Slovensku jednotka.

Sila je na východe

Jeho najväčším konkurentom je ďalší miestny klub Ilyo taekwondo ŠKP Košice.

„Ten má síce v slovenskej seniorskej reprezentácii najviac borcov, ale my sme na tom lepšie výsledkovo. Medzi našich konkurentov patrí aj Black Tiger Snina.“

To Bratislava, kde sídli Slovenská asociácia taekwondo, či ďalšie kluby zo západného Slovenska môžu len tíško závidieť...

„Tam je najsilnejší klub Ryong ŠKP Bratislava, ale východ v našom športe na Slovensku naozaj dominuje. Navyše, aj prezident zväzu je východniar,“ vraví Mário Švec, držiteľ 5. danu, ktorý je aj šéftrénerom slovenskej reprezentácie vo všetkých vekových kategóriách, od kadetov až po seniorov.

Začínajú nový štvorročný cyklus

Borci košického KORYO klubu sú nielen členmi reprezentácie v olympijskej disciplíne taekwondo, ale aj v neolympijskej odnoži 'poomsae'.

„Momentálne máme veľmi dobrú juniorskú reprezentáciu, kde sú z nášho klubu napríklad súrodenci Gabriela a Gabriel Briškárovci, či môj syn Filip. Bol v nej aj sedemnásťročný Daniel Lefkovitš, ktorý tohto roku prechádza už do seniorskej kategórie. On bol aj našou nádejou pre olympijské hry v Riu, ale pred kvalifikáciou sa nešťastne zranil, takže nemal šancu zabojovať o olympiádu. Pomaly sa však z toho zranenia dostáva, a veríme, že jeho či niektorého z našich ďalších borcov uvidíme na ďalšej olympiáde v Tokiu. Keďže máme väčšinou mladých pretekárov, sústredíme sa skôr už na olympijské hry v roku 2020, na nový štvorročný olympijský cyklus,“ plánuje reprezentačný tréner.

Pomýšľajú aj na medaily

Ale aj medzi olympiádami je šanca presadiť sa na medzinárodnej scéne, v kalendári World Taekwondo Federation (WTF) je každoročne niekoľko veľmi zaujímavých podujatí.

„Tohto roku budú mať seniori majstrovstvá Európy v máji vo švajčiarskom Montreux a juniori v novembri svetový šampionát v Kanade. Čakáme ešte, kde budú mať svoj vrchol sezóny kadeti, pretože kompletný kalendár svetovej federácie ešte nebol zverejnený. Už aj na tieto podujatia pôjdeme v očakávaní, že by naši pretekári mohli zabojovať aj o medaily, i keď na takýchto turnajoch je nekompromisný k.o. systém a niekedy je to aj o šťastí,“ vraví Mário Švec.

Tie medaily nemusia visieť až tak vysoko ani pre talentovaných reprezentantov z košického klubu KORYO, pretože medzinárodných skúseností majú dostatok.

„Naši borci prinášajú medaily z turnajov G1 či G2, ktoré sa započítavajú do svetového renkingu, vlani sa presadili napríklad na Bosnia Open, Moldova Open, Croatia Open či Serbia Open, takže myslím si, že si môžu trúfať na dobré umiestnenie aj na majstrovstvách sveta či Európy,“ vraví šéftréner najlepšieho slovenského klubu.

Čítajte viac: http://kosice.korzar.sme.sk/c/8126175/kosicki-taekwondisti-tuzia-po-olym...