Kika Tomáš Trio Mario Gabika

Procházková a hokejový tím žien najúspešnejšími športovcami SAUŠ - www.osporte.sk - 30.11.2011

Bratislava (mv) - V stredu 30. novembra v popoludňajších hodinách vyhlásili v bratislavskom Dome športu najúspešnejších akademických športovcov za rok 2011. Na oceňovaní sa zúčastnil aj minister MŠVVaŠ SR Eugen Jurzyca a prezident Slovenskej asociácie univerzitného športu (SAUŠ) Anton Znášik.

Najúspešnejšou športovkyňou Slovenskej asociácie univerzitného športu za rok 2011 (SAUŠ) sa stala bežkyňa na lyžiach Alena Procházková. Medzi kolektívmi vyhlásili na stredajšej slávnosti v bratislavskom Dome športu za najlepší ženský hokejový tím SR.

Procházková má za sebou tento rok výborné vystúpenie na Svetovej zimnej univerziáde v tureckom Erzurume. Ako štvornásobná zlatá medailistka (šprint, mix šprint, stíhacie preteky na 10 km a 15 km) sa stala najúspešnejšou účastníčkou SZU. Hokejistky pod vedením Miroslava Karafiáta vybojovali bronzové medaily. Za výsledky v Erzurume SAUŠ udelil pamätné ocenenia aj bežcovi na lyžiach Petrovi Mlynárovi (1. miesto v mix šprinte), zjazdárkam Jane Gantnerovej (3. miesto v slalome) a Barbore Lukáčovej (4. miesto v kombinácii), biatlonistom Matejovi Kazárovi (3. miesto na 20 km) a Dušanovi Šimočkovi (6. miesto na 15 km s hromadným štartom) a zástupcom mužského hokejového tímu (5. miesto).

Medzi ocenenými na stredajšej slávnosti nechýbali ani mená úspešných reprezentantov SAUŠ na Svetovej letnej univerziáde v Šen-čene: športových strelcov Moniky Zemkovej (1. miesto v skeete), Danky Bartekovej (2. miesto skeet), Daniely Peškovej (4. miesto VzPU40), Urbana Balázsa (4. miesto trap), Jany Hyblerovej (5. miesto ĽM60), družstva trapistov (Balázs, Július Vass, Boris Stanko - 4. Miesto), kladivára Marcela Lomnického (2. miesto), taekwondistu Tomáša Kališku (5. miesto), plážových volejbalistiek Natálie Dubovcovej a Dominiky Nestarcovej (5. miesto), guliara Daniela Vaneka (5. miesto), cyklistku Patrika Tybora (6. miesto bodovacie preteky). SAUŠ ocenila aj trénerov Františka Fecka, Juraja Sedláka, Michala Slavkovského, Jána Valušku, Ivana Heimschilda, Juraja Gantnera, Miroslava Karafiáta, Igora Tótha, Imricha Antala, Ľubomíru Kožanovú, Dušana Šimočka st., Petra Petroviča, Boženu Paugschovú, Libora Charfreitaga, Ivana Čillíka, Štefana Korpu, Mária Šveca, Michaelu Cibulovú a Pavla Gálika.

Alena Procházková spolu s trénerom Jánom Valuškom prišli na vyhlásenie neskôr, ale ani tom im neubralo na dobrej nálade. ,,Získať štyri zlaté medaily nebolo vôbec ľahké, skôr naopak, lebo sa pretekalo v nadmorskej výške a v takých podmienkach treba byť dobre pripravený. Beh na 5 kilometrov je mojim najobľúbenejším pretekom, šprinty mi sedia najlepšie. Do konca tohto roku absolvujem ešte niekoľko ťažkých pretekov vo Svetovom pohári, najbližšie to bude o dva týždne v Davose," zdôraznila Procházková.

,,Väčšinou vyhlasujeme našich najúspešnejších športovcov bez poradia, tentoraz sme urobili výnimku a určili za najlepšiu aj vzhľadom na mimoriadne výsledky na univerziáde Alenu Procházkovú. Máme za sebou úspešný rok, na zimnej univerziáde sme skončili v hodnotení krajín na 7. mieste pred veľmocami Rakúskom či Švajčiarskom. Teší nás, že sme obsadili na univerziádach viacero umiestnení do 6. miesta a mali úspechy vo viacerých športoch, nielen v tých, v ktorých sú Slováci medzi svetovou špičkou. V niektorých športoch mali univerziádne súťaže úroveň majstrovstiev sveta či Európy," povedal generálny sekretár SAUŠ Mikuláš Ortutay.

Predstavitelia SAUŠ sa už sústredia na rok 2013, kedy sa uskutočnia ďalšie univerziády. Zimnú bude hostiť slovinský Maribor, letnú ruská Kazaň.

viac na: http://www.osporte.sk/index.php?id_cat=1117&news=114107